banner
Tüm Kategoriler
Alışveriş Sepetim
Peeling ile Ölü Derilerinizden Arının!
Peeling ile Ölü Derilerinizden Arının!

Peeling ile Ölü Derilerinizden Arının!

signature

Peelingler; içeriğindeki tanecikli yapının yardımıyla ve jel formun içeriği sayesinde cilde faydalı olan çok sayıda durumun ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır. Özellikle cildin ölü derilerden arındırılmasını sağlamak ve cilde yeni bir tazelik kazandırmak için yapılan peeling işlemi, bazı bilgilerin edinilmesinden sonra tercih edilmeli ve kullanılmalıdır. 


 Bu bağlamda; cilt tiplerine uygun olan peeling ürünleri nasıl seçilir, bu ürünler ile ölü deri nasıl arındırılır, ne sıklıkta ölü derilerden arınmak mümkündür, başlıklarına da bakılması gerekir.

Peeling ile Ölü Derilerden Nasıl Arınılır? 

Peelingler, içeriğinde tanecik şeklinde yer edinen bazı maddeleri barındıran cilt bakım ürünlerinden bir tanesidir. Peeling yaparak ölü derilerden arınmak için ise, kişinin kendi cilt durumuna uygun olan ve bazı özellikler değerlendirilerek tercih edilmiş olan ürünlerin kullanılması gerekir. 

Ürün seçimi doğru olarak tamamlandıktan sonra, ilk olarak cildin bir miktar ıslak olması gerekir. Bunun için saf su ile cildin temas edilmesi sağlandıktan sonra, üründen bir miktar (Alınan miktar, cilt alanının boyutuyla doğrudan orantılı olmalıdır. Ürünlerin fazla veya az olmamasına özen gösterilmelidir.) alınarak cilde uygulanır. 

Uygulamanın yapılması; oval hareketler sergilenerek, ürün içerisindeki parçacık halindeki maddelerin cilde temas etmesi sağlanacak şekilde ve hafif bir kuvvet uygulanacak şekilde gerçekleştirilir. Bu aşamada cilt, yaklaşık olarak on dakika sürecek bir işleme tabi tutulur. 

Peeling ile Ölü Derilerden Arınmak İçin Hangi Ürünler Kullanılmalı? 

Peeling olarak tercih edilecek olan ürünler; hem cildin yağ oranı ile uyumlu, hem de cildin hassasiyet derecesine hitap eden şekilde olmalıdır. 

Bu bağlamda, tercih edilen ürünler şu şekilde olmalıdır: 
  • Her cildin yağ dengesi birbirinden farklıdır. Bu nedenle; yağlı, karma veya kuru olarak üçe ayrılan cilt değerlerinden hangisine sahip olunduğunun anlaşılması sağlanmalıdır. Daha sonra, bu yağ oranına uygun peeling tercih edilmelidir. 
  • Peeling seçiminde, cildin o an sahip olduğu kusurların ne durumda olduğuna bakılarak da seçim yapılması gerekecektir. Özellikle sivilce ve akne sorunu olan ciltler küçük tanecikli ürünleri kullanmak için uygun olurken; akne olmayan ciltlerin daha iri tanecikli yapıdaki ürünleri kullanmaları, cilt üzerinde çok az oranda akne olan insanların ise orta tanecikli ürünleri kullanması gerekir. 
  • Peeling ürünlerinin uygulanmasıyla yapılacak olan cilt bakımı, vücudun istenen her bölgesine uygulanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken tek nokta, cildin farklı bölgelerinin farklı yağ oranlarına sahip olabileceğidir. Doğal olarak, bir kişi için birden fazla özellikte ürün kullanımı gerekli olabilir. 
  • Peelling yapılacak olan cilt, kullanılacak olan ürünün içeriğinde yer alan bir maddeye alerjik reaksiyon gösteriyor olabilir. Bu tür bir durum karşısında ortaya çıkacak olan sorunları önlemek için, tercih edilecek olan cilt bakım ürününün içerik olarak uygun seçilmesi gerekir. 

Bu şekilde, yapılacak olan peeling işlemi için en uygun olan cilt bakım ürününün seçimi yapılmış olacaktır. Belirtilen özellikteki ürünlerin kullanılması, bu bağlamda oldukça önemlidir. 

Peeling İle Ölü Derilerden Arınma Nasıl Tamamlanır? 

Ölü deriler, cildin daha sert ve daha bakımsız durmasına neden olan vücut parçalarıdır. Bu parçaların atılmasında büyük rolü olan peeling araçları ise, uygulamanın yapılmasından kısa süre sonra ölü derilerin atılmasını sağlayacaktır. Belirtilen sürecin tamamlanması için, ilk olarak peeling işleminin tam olarak uygulanması gerekir. 

Uygulama şiddetinin dozuna uygun olarak tamamlanmasının ardından, cildin saf su kullanılarak durulanması ve cilt bakım ürünün de arındırılması sağlanır. Daha sonra, temiz bir havlu veya kağıt havlu tarafından kurulanan cilt; ölü derilerin gevşemiş olduğu, cildin daha taze göründüğü ve peeling işleminin etki ettiğini gösteren bir hal kazanmış olur. 

İlk işlemden sonra alınan bu sonucun üzerine, iki gün sonra yapılacak olan yeni bir peeling işlemi ile ölü derilerden arındırma durumu tamamlanacaktır. 

Peeling ile Ölü Derilerden Ne Sıklıkta Arınmak Gerekir? 

Peeling yapılarak ölü derilerden arındırma işlemi, belirli zaman aralıklarında yapılabilen ve tam olarak verim alınması için periyotlar halinde uygulanması gereken bir işlemdir. İlk olarak, cildin ne sıklıkta ölü deri oluşturduğunun bilinmesi ve buna göre peeling yapılması gerekir. Kuru ciltlerde on günde bir, karma ciltlerde ayda bir ve yağlı ciltlerde iki ayda bir oluşan ölü deri yapılanmaları; bu sıklıklara göre peeling uygulamalarına tabi tutulmalıdır. 

Cildin yağ oranına göre belirtilen zaman aralıklarında yapılacak olan peeling bakımları, ilk aşama ve tamamlayıcı aşama olarak iki kademede gerçekleştirilir. Hangi cilt tipi olursa olsun, ilk kademe tamamlandıktan iki gün sonra ikinci aşama ile ölü derilerden tamamen kurtulma işlemi sağlanabilecektir. 

Peeling ile Ölü Derilerden Arınmanın Faydaları Nelerdir? 

Peeling ile ölü derilerden arınmanın en büyük faydası, cildin daha taze ve canlı durmasının mümkün kılınmasıdır. Cilt üzerinde daha sert olan ve bir katman gibi duran ölü deriler; yumuşaklık hissinin yok olmasına, cildin daha sert bir his bırakmasına ve kabuk bağlamış hissinin oluşmasına neden olacaktır. Peeling ile arındırılan ölü deriler sayesinde ise cilt; parlak, yumuşak, pürüzsüz bir his bırakacaktır. 

Peeling ile Kimler Ölü Derilerden Arınabilir? 

Peeling yaparak ölü derilerden arınma, her insan için geçerli olabilir. Ancak ilk olarak, cildin bir miktar ilerleyen yaş aralıklarından dolayı yıpranmış olması; ölü derilerin daha fazla oluşması, gözle görülür bir sonuç alımı ve kişinin peeling için tam olarak uygun olması için gereklidir. Bu bağlamda, ortalama olarak on sekiz yaşından başlanarak peeling yapılabilir. 

Peeling ile Ölü Derilerden Arınırken Neler Bilinmelidir? 

Peeling ürünleri içerisinde yer alan tanecikler, jel olan kıvama kıyasla biraz daha sert yapılıdır. Bu yapının cilt üzerine yüksek bir kuvvetle uygulanması; cildin çizilmesine, küçük çaplı yaralanmaların oluşmasına ve sivilce gibi oluşumların dağılmasına neden olabilir. Sonuç olarak, ürünlerin baskı olmadan uygulanması ve masaj yapılarak cilt üzerine daha fazla nüfuz etmesi sağlanmalıdır.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yapmak ister misin ?

Yorum Yaz

Eposta adresiniz gizlilik nedeniyle görünmeyecektir. * Argo , küfür veya hukuka aykırı yorumlar onaylanmayacaktır. Bu tarz yorum yapanlar hakkında yasal süreç başlatılacaktır.